HES BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

İLÇEMİZİN Şeker Kanyonu’nda yapılacak HES’le ilgili firma temsilcileri Kaymakam Muhammet Fatih Demirel başkanlığındaki heyete sunumda bulundular.
TM Enerji Üretim Elektrik Ticaret A.Ş ortaklarından Erdinç Karakaş yapılacak HES’le ilgili sunumunda, doğa tahribatı olmayacağını, yatırımın çevreci bir anlayışla ele alınacağını, inşaat yapımında çok sayıda kişiye istihdam sağlanacağını bitiminde ise 12-15 kişiye iş verilebileceğini belirtti.
Karakaş 14 Kasım 2008 tarihinde suyun kullanım hakkını DSİ’den 49 yıllığına aldıklarını 2013 yılında ÇED raporunun onaylandığını ve gazetelerde buna ilişkin duyuruların yapıldığını da vurguladı. 4.90 megavat gücünde olacak santralın 7500 hanenin aydınlatmasına yetecek kadar elektrik enerjisi üreteceğini, 3 kilometrelik tünelle suyun kontrol altına alınacağını ve %15-20 can suyu bırakılacağını söyledi. Suyun yıllık akış miktarının 2m3 olduğunu dile getiren Karakaş, bu durumda santralın genelikle kış aylarında çalışacağını böylece yaz aylarında tesisin olduğu yerde suyun kesilmeyeceğine vurgu yaptı. (6-8 aylık bir süre)
Firma temsilcisinin yaptığı açıklamadan sonra Tir Köyü Muhtarı Niyazi Çenesiz, Yazıköy Muhtarı İlhan Kahveci, Şoförler Odası Başkanı Sedat Çakıl, MHP İlçe Başkanı Ergün Karakırık, İYİ Parti İlçe Başkanı Birnaz Kelez ve Mustafa Akay birer konuşma yaptılar.
Toplantıya ; Mustafa Akay, Niyazi Çenesiz, İlhan Kahveci, Birnaz Kelez, Orhan Karakaş, Cevdet Abaoğlu, Sedat Çakıl, Yılmaz Kırık, Ergün Özgün, Zeki Çaylı ve Yılmaz Tiryaki’nin yanı sıra İl Jandarma Alay Komutanı Kdm. Albay Cihan Ulukaya, Emniyet Amiri Cuma Ali Öztekin, Garnizon Komutanı Deniz Dönmez, firma temsilcileriyle birlikte gelen iş adamı Murat Sönmez katıldılar.