YENİCE BİR DEĞERİNİ DAHA KAY­BETTİ

ZONGULDAK-BARTIN- KARABÜK İl ve ilçeleri Orman Kooperatifleri Üst Birliği Başkanı  Sabri Özgün dün tedavi gördüğü İstanbul Acıbadem Hastanesi’nde yaşama gözlerini yumdu.
Şubat ayında rahatsızlanan ve İstanbul’a giden Sabri Özgün 30 Mart tarihine kadar evde tedavi gördü. 31 Mart seçimleri için oy kullanmak üzere Yenice’ye gelen Özgün, İstanbul’a döndükten sonra 1 Nisan’da hastaneye kaldırıldı. Bir süre Acıbadem Hastanesi’nde tedavisi yapılan Özgün, daha sonra Okan Hastanesi’ne nakledildi. Çağımızın amansız hastalığı kanserle o günden  bu yana boğuşan Sabri Özgün dün saat 16.00 sularında yaşama gözlerini kapadı.
Sabri Özgün’ün naaşı gece 0030’da Devrek’e getirildi. Üst Birlik Merkez binasının önünde kendisini bekleyen kalabalık bir grupla helalleştirildikten sonra Devlet Hastanesi morguna  konuldu. Sabri Özgün için bugün saat 11.00’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin önünde bir tören düzenlenecek.
Aynı zamanda ORKOOP Başkan Yardımcısı da olan Sabri Özgün, büyük  bugün Merkez Camii’nde öğleyin kılınacak cenaze namazından sonra Hisar Köyünde aile mezarlığına defnedilecek.
SABRİ ÖZGÜN KİMDİR
1949  yılında gözlerini dünyaya açan Sabri Özgün, Hisar ve Ülkü İlkokulu’nda, Karabük Demir Çelik Ortaokulu’nda öğrenim gördü. 1971 yılında girdiği sınavı kazanarak Orman İşletmesi’nde memur oldu. Zonguldak, Karadeniz Ereğli, Alaplı, Devrek  ve Yenice Orman İşletmeleri’nde çalıştı. 1991’de Ulus’a, 1994 yılında Karabük’e tayin edildi. 1994 yılında emekli olduktan sonra  CHP’ye üye olan Sabri Özgün, CHP İl Yönetim Kurulu üyeliğinde de bulundu.
Emekli olduktan sonra Hisar Kooperatifi Başkanlığını üstlenen Sabri Özgün, uzun yıllar bu görevi yaptı. Daha sonra 12 Eylül sonrası kurulmuş, ancak işlevini yitirmiş bir durumda olan Zonguldak-Bartın- Karabük İl ve İlçeleri Üst Birliği’ninin başkanlığını alarak yeniden canlanmasını sağladı. Şu anda Türkiye’nin en önemli bölge birliklerinden birisi olan birlik üyeliği sırasında da orman köylüsünün merkez örgütü olan ORKOOP’un kurulmasına da öncülük etti.
Okul ve camii derneklerinde spor kulüplerinde de görev alan Sabri Özgün 1999 yerel seçimlerinde CHP listesinden il genel meclis üyeliğine seçildi. Meclisteki tek CHP’li olarak daimi encümen üyesi olarak görev aldı ve Yenice’nin köylerinin asfaltla tanışmasına katkı sağladı.
1968 yılında Bayan Hanife Özgün’le yaşamını birleştiren Sabri Özgün’ün bu evlilikten üç çocuğu oldu. Büyük kızı  Gülümser Henden TEB Genel Müdür  Yardımcısı, küçük kızı Şükran Kırma sağlık sektöründe, oğlu Özgür Özgün de avukat olarak görev yapıyor. Sabri Özgün, Tarkan Henden ile Prof. Dr. Cevat Kırma’nın da kayınpederleriydi.
Orman köylüsünün hak ve hukunu koruma anlamında büyük mücadeleler veren Sabri Özgün, Yenice’de dikili uygulamasına yol vermeyen bir duruş sergilemişti.