İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNE İSTİFA ÇAĞRISI

ŞEKER KANYONU’na yapılacak HES yatırımı ile ilgili olarak bilgilendirme çalışmalarını sürdüren Yenice Platformu yaptığı temaslar sonrası Şeker Kanyonu’nda TM Elektrik Enerji Firması tarafından yapılacak Hidroelektrik Santralı’na inşaat planını onaylayan İl Genel Meclisi Üyelerine istifa çağrısında bulunma kararı aldı.
Platform adına yapılan açıklamada, ” İl Genel Meclisi ilçelerin nüfusuna göre seçilen temsilcilerden oluşmaktadır. Yenice’nin de iki meclis üyesi vardır. Her ilçenin temsilcileri, kendi ilçelerinin sorunlarını daha iyi bilmektedirler. Dolayısıyla il genel meclis üyeleri ilçe temsilcilerinin görüşüne itibar etmeli ve onların kararına saygı duymalıdırlar. Bu tür bir yol meclisin uyumlu çalışmasının esasını da teşkil eder. Şeker Kanyonu’ndaki HES inşaatıyla ilgili oturumda buna özen gösterilmemiş ve Yeniceli üyelerin görüşlerine itibar edilmemiştir. Herhangi bir ilçenin temsilcisi buranın konumunu Yenice’deki gibi bilemez. Eflanili üye kendi ilçesini ve sorunlarını bilir.
Yeniceli iki üye bu inşaata “hayır” dediklerine göre, diğer üyelerin bu karara saygı duyup, uymaları gerekirdi. Kaldı ki, il genel meclisi üyeleri bu konunun sürekli ötelenmesinde çaba göstermişlerdir. Nihai noktada ne olmuştur da, oylarının rengi evete dönmüştür? Onlar için doğru karar Yeniceli üyelerin yönünde oy vermek olurdu.
Burada yapılacak olan sıradan bir inşaat olayı değildir. Burada doğanın bağrına hançer saplanacaktır. Bir çok yönden olumsuz etkileri yaşanacaktır. Bazılarının dediği gibi burada çok sayıda istihdam da sağlanmayacaktır. Yararlarından çok zararları kendisini gösterecektir. Bunu İl Genel Meclisi Üyelerinin bilmemeleri olanaksızdır. Onların zamanında Şeker Kanyonu’nda bu konuda inceleme yaptıkları da bilinmektedir.
İl Genel Meclisi Üyelerinin tutumu sorgulanmaya muhtaçtır? Alınan bu karar siyaseten de, ahlaken de, yanlıştır. Artık dünyaya mal olmuş bir güzelliğin öldürülmesine neden olacak bir cinayet gibidir.
Yenice’de, Karabük ve ilçelerinde, Zonguldak ve ilçelerinde, Türkiye genelinde geniş destek bulmuş bir oluşum olarak Şeker Kanyonu’nda HES yapımının önünü açan evet oyunu veren İl Genel Meclisi Üyelerini kararlarını yeniden gözden geçirmeye ve aynı noktada olmaları halinde de istifaya davet ediyoruz. Onlar da her şeyin para olmadığının bilincindedirler. Para her zaman kazanılabilir. Ama, tahrip olan bir doğa güzelliğini yeniden geriye döndürmek mümkün değildir. Bu nedenle, evet oyu veren üyeleri istifaya davet ediyor ve bir güzelliğin yok edilmesine vesile olmayın diyoruz” denildi.